Menu

Witamy na stronie fundacji "Palący Problem - Heracleum"Dysponujemy opatentowaną technologią pozwalającą na skuteczne niszczenie barszczu Sosnowskiego

 

 SZKOL SIĘ, ABY PROFESJONALNIE NISZCZYĆ BARSZCZ W POLSCE I EUROPIE

Zostań przedsiębiorcą! Rozszerz zakres działalności swojej firmy! Uzyskaj certyfikat Fundacji "Palący Problem - Heracleum" w zakresie niszczenia barszczu Sosnowskiego i odmiany pokrewnej! Stwarza on możliwość pozyskania środków finansowych w Powiatowych Urzędach Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz środków unijnych na zakup innowacyjnych rozwiązań pozwalających profesjonalnie i skutecznie niszczyć inwazyjne gatunki barszczy. Proponujemy zdobycie nowej specjalizacji w zakresie profesjonalnego niszczenia inwazyjnych gatunków roślin, przede wszystkim barszczu Sosnowskiego, z możliwością jego zwalczania na terenach chronionych. (Informacje o szkoleniach w artykule Oferta niszczenia barszczu, szkolenia). Istnieje możliwość pracy na terenie całej Polski i Europy ze względu na występowanie tej rośliny na olbrzymią skalę w każdym europejskim państwie. Przekażemy profesjonalną wiedzę (szkolenie lub kompendium wiedzy - instrukcję) wraz z licencją na stosowanie urządzenia PASTWA objęte ochroną patentową. Mamy wieloletnie doświadczenie oraz rekomendacje gmin i ośrodków naukowych. W 2014 roku, na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, opracowaliśmy "Wytyczne dotyczące zwalczania barszczu Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) i barszczu Mantegazziego (Heracleum mantegazzianum) na terenie Polski". www.gdos.gov.pl/files/aktualnosci/29914/Wytyczne

To szansa na pracę dla wielu pokoleń - olbrzymi rynek pracy z uwagi na wielkie obszary występowania barszczu oraz sukcesywne wykrywanie nowych ognisk inwazji. Przykładowo w Niemczech 1 godzina likwidacji barszczu kosztuje 30 - 35 euro.

Fundacja ma wiedzę, doświadczenie i urządzenia do niszczenia barszczu i bardzo dobre rezultaty w działaniach ograniczających populację tej niebezpiecznej rośliny. Urządzenie do niszczenia barszczu jest proste i bezpieczne w użyciu, przyjazne dla środowiska oraz wysoce efektywne. Pozwala na masowe zastosowanie na obszarach gminnych i prywatnych.

PRZYKŁADY MOŻLIWOŚCI URZĄDZENIA PASTWA (praca jednej osoby)

  • czas aplikacji środka - 3 - 6 sekund = zniszczenie 1 rośliny
  • 1 minuta = zniszczenie 10 roślin
  • 1 godzina = zniszczenie 600 roślin
  • 1 dzień (8 godzin) = zniszczenie 4800 roślin
  • 1 miesiąc (22 dni robocze) = 105600 zniszczonych dorosłych roślin (ok. 3,5 ha)

Europa wydaje olbrzymie kwoty na ograniczenie ekspansji barszczu. Koszt zwalczania inwazyjnych gatunków obcych oraz naprawiania szkód powodowanych przez nie na terenie Unii Europejskiej był szacowany w 2008 roku na 9,6 - 12,7 mld euro. W Danii roczny koszt zwalczania tej rośliny na 1 ha wynosi od ponad 20 tys. euro (środki chemiczne) do ponad 30 tys. euro (metody ręczne). Dane pochodzą z portalu zgapa.pl z 2012 roku. Przykładem przeznaczania dużych środków unijnych na likwidację barszczu może być projekt "Środowisko bez Barszczu Sosnowskiego" realizowany od czerwca 2014 w 30 gminach Małopolski.

Nasze pomysły na niszczenie barszczu i osiągnięcie zysków

1) wypasanie zwierząt hodowlanych - alpak z rodziny wielbłądowatych

Hodowla alpak wydaje się dość łatwym i dochodowym przedsięwzięciem. Zwierzęta te mają bardzo małe wymagania bytowe i są odporne na niskie temperatury. Na jednym hektarze można hodować ok. 20 sztuk. Ponieważ alpaki żywią się przede wszystkim zieloną paszą, mogą równolegle zgryzać na bieżąco młode inwazyjne rośliny. Korzyścią w hodowli alpak jest przede wszystkim bardzo dobrego gatunku wełna, smaczne mięso, a przy okazji nawóz stosowany w ogrodnictwie.

2) plantacje wartościowych szybko rosnących gatunków drzew (Paulownia - Oxytree) również na terenach ruderalnych

 

Współpraca / Cooperation

Nasi sojusznicy, współpracownicy oraz zleceniodawcy

Nasz adres / Our address

ul. Klonowa 8
Czechów
66-431 Santok
Poland

Facebook

Zadzwoń / Call

+48 601 324 111
+48 884 710 071 (English)

E-mail

info@palacyproblem.pl

Nasza oferta

- Gromadzenie wiedzy
- Organizacja szkoleń
- Ekspertyzy i doradztwo
- Badania terenowe
- Zwalczanie roślin
- Współpraca z samorządami

Our Service

- Gathering knowledge
- Organization of training
- Expertise and consulting
- Field research
- Combating plants
- Cooperation with local governments